prepravce

Informační tabule a kamery na dálnici D1 začaly sloužit řidičům

Místopředseda vlády a ministr dopravy Ing. Milan Šimonovský v úterý 11. dubna 2006 oficiálně předal veřejnosti k užívání monitorovací a informační systém na dálnici D1.

Řidiči jedoucí po této dálnici v úseku vedoucím Vysočinou tak jsou informováni přímo v provozu prostřednictvím čtyř proměnných tabulí. Kamerový systém navíc umožňuje správcům dálnice, složkám integrovaného záchranného systému a dalším subjektům sledovat dění na dálnici ze svých pracovišť. Obrázky z kamer jsou pak dostupné médiím a široké veřejnosti na internetu. Ještě letos se mohou řidiči těšit na dalších šest proměnných informačních tabulí, o další kamery se doplní také monitorovací systém.

Hlavním cílem budovaného Jednotného systému dopravních informací pro ČR je poskytovat všem, kteří po silnici jedou nebo se k cestě chystají, přesnou, rychlou a aktuální dopravní informaci, podle které se mohou zařídit.

Moderní informační technologie jsou obsluhovány prostřednictvím Národního dopravního informačního centra, kde se postupně shromažďují všechny důležité informace o dopravní situaci na dálnici D1. Operátoři centrálního pracoviště se sídlem v Ostravě ve spolupráci s Policií ČR, hasičským záchranným sborem, zdravotnickou záchrannou službou, správci komunikací a dalšími subjekty nepřetržitě průběžně vyhodnocují všechny události o dopravních nehodách, překážkách provozu, požárech vozidel, omezeních při opravách a údržbě a další informace, které mají vliv na bezpečnost a plynulost dopravy.

Informace se řidiči dozvědí zatím na čtyřech proměnných informačních tabulích přímo na dálnici a také prostřednictvím rozhlasových stanic, zejména Zelené vlny Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V blízké budoucnosti se na tento budovaný Jednotný systém dopravních informací pro ČR napojí i provozovatelé mobilních telefonů se svými dopravními informačními službami na bázi GSM, WAP a GPRS. Do poloviny letošního roku zahájí Ministerstvo dopravy, Ředitelství silnic a dálnic ČR a Český rozhlas společné vysílání služby prostřednictvím RDS-TMC. O možnosti využívat dopravní zpravodajství jednáme rovněž se zástupci dalších rádií.

 

Zdroj: MDČR

13.4.2006

Dopravní info on-line

Top nej firem

Prezident CR Zeman

Věříte prezidentovi ĆR Zemanovi?

Celkem hlasovalo 20249. Archiv anket.