prepravce

ČSA přepravily v roce 2006 téměř 5,5 milionu cestujících

České aerolinie (ČSA) přepravily v roce 2006 téměř 5,5 milionu cestujících. Meziročně se jejich počet zvýšil o 4,7 procenta; v roce 2005 ČSA přepravily 5,2 milionu cestujících a o rok dříve 4,3 milionu.

Největší podíl na výsledcích má pravidelná přeprava, kde se počet cestujících zvýšil meziročně o 3,4 procenta a dosáhl téměř 4,7 milionu. Za rok 2006 ČSA uskutečnily přes 39 000 letů, což byl meziroční růst o 1,1 procenta.

„ČSA přepravily téměř 5,5 milionu cestujících během jednoho kalendářního roku poprvé v historii. Zvýšení počtu cestujících nicméně očekáváme i do budoucna, kdy by se měly postupně projevovat dopady nového obchodního modelu. Poroste i celková přepravní kapacita a to s příchodem nových Airbusů, které mají větší počet sedaček,“ uvedl k přepravním ukazatelům viceprezident pro prodej Petr Řehák.

Pravidelná přeprava
České aerolinie upevňovaly v roce 2006 svou pozici na trhu letecké přepravy především zefektivňováním nabídky letového řádu a posílením flotily o letadla nové generace. „Ustoupili jsme od neproduktivní cesty expanze sítě za každou cenu a zaměřili se na posilování efektivních linek,“ řekl Petr Řehák. V době platnosti zimního letového řádu, tedy od 29. října, se například zvýšila frekvence letů do Moskvy, Jekatěrinburgu, Oděsy, Talinu, Vilniusu, Sofie, Sarajeva, Lublaně, Záhřebu nebo Bukurešti. Mezi nejoblíbenější destinace na pravidelných linkách ČSA patřily v roce 2006 Paříž, Amsterdam, Londýn, Madrid, Moskva, Dublin, New York, Řím a Athény.

Charterová přeprava
Růst o téměř 13 procent zaznamenala přeprava na charterových letech ČSA, na kterých v roce 2006 cestovalo skoro 800 000 cestujících. Nejčastějším cílem v charterové síti ČSA byla v letní sezóně Hurghada, Heraklion, Sharm El Sheikh, Antalya, Mallorca, Rhodos a Soluň. S příchodem zimy začala letadla ČSA s klienty českých cestovních kanceláří létat do exotických destinací jako je kubánské Varadero, venezuelská La Isla Margarita nebo La Romana a Punta Cana v Dominikánské republice. ČSA přepravují na charterových letech nejen klienty českých a zahraničních cestovních kanceláří, lety si od ČSA stále častěji objednávají také renomované mezinárodní firmy nebo sportovní týmy a to nejen z České republiky. ČSA přepravují například český hokejový reprezentační tým, nebo tým hokejové Sparty Praha, ale také například irskou fotbalovou reprezentaci nebo fotbalový tým Anderlecht Brusel. Služeb charterového oddělení využila například rovněž Bank of Scotland či Vídeňská filharmonie.

Přeprava zboží a pošty
Vyšší byla v ČSA také přeprava zboží a pošty. Během loňského roku letadla ČSA přepravila přes 23 000 tun zboží a pošty. Ve srovnání s rokem 2005, kdy ČSA přepravily 22 054 tun, to byl růst o pět procent.

Pravidelnost provozu
ČSA kladou velký důraz také na pravidelnost svých letů. Za prvních jedenáct měsíců roku 2006 ČSA obsadily v pravidelnosti letů třetí místo v žebříčku 26 evropských leteckých společností sdružených v Asociaci evropských aerolinií (AEA). V srpnu letošního roku skončily ČSA první.

Zdroj: ČSA

16.1.2007

Dopravní info on-line

Top nej firem

Prezident CR Zeman

Věříte prezidentovi ĆR Zemanovi?

Celkem hlasovalo 20249. Archiv anket.