prepravce

Ne všechny vozovky jsou sjízdné

Na řadě míst Česka komplikují dopravu závěje a sněhové jazyky, které způsobuje silný vítr.

Potíže čekají na řidiče zejména ve vyšších polohách a na silnicích nižších tříd. Několik silnic již muselo být kvůli sněhové nadílce uzavřeno, například v Libereckém či Zlínském kraji. V některých oblastech vystřídal sněhové přeháňky déšť, kvůli kterému se na silnicích vytvořila rozbředlá klouzající vrstva sněhu.

Na jihočeských silnicích vytváří vítr sněhové jazyky a závěje. Ve vyšších polohách kraje napadlo přes noc kolem deseti centimetrů sněhu. Silnice I/39 mezi Volary a Novou Pecí na Prachaticku je nesjízdná pro kamiony. Na ostatních cestách radí silničáři řidičům zvýšenou opatrnost, do vyšších úseků by se neměli vydávat bez sněhových řetězů. Pluhy projíždějí cesty na Prachaticku celou noc, silničáři nechali pro kamiony uzavřít komunikaci mezi Volary a Novou Pecí. "Naši pracovníci tam neustále projíždějí s pluhem. Kdyby tam uvízl kamion, tak tam projede sotva kolo, a i to by muselo mít sněhové řetězy," řekl dispečer prachatické správy a údržby silnic Milan Beránek.Většina silnic první třídy je po chemickém posypu holá a mokrá, místy ale vítr vytváří sněhové jazyky. Na komunikacích nižších tříd leží v nižších úsecích rozbředlý a ve vyšších polohách zledovatělý sníh. Teploty se v kraji pohybují kolem nuly. Je zataženo, objevují se sněhové nebo dešťové přeháňky. Srážky místy snižují viditelnost.

V Královéhradeckém kraji ležela na silnicích ve vyšších polohách až deseticentimetrová vrstva uježděného sněhu, v některých oblastech se vlivem silného větru tvořily sněhové jazyky. Dálnice D11 a silnice prvních tříd byly většinou mokré, na některých komunikacích ležel rozbředlý sníh. Místy pršelo, na Náchodsku a Rychnovsku padal déšť se sněhem, v Orlických horách sněžilo. Hasiči v noci zasahovali u několika dopravních nehod, například vyjížděli k osobnímu automobilu nedaleko Vysokova na Náchodsku, jenž skončil v příkopě. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.

V Pardubickém kraji panovala obleva, v nižších polohách tak ze silnic mizel sníh. Jinde se vytvářely sněhové jazyky a závěje, musela být kvůli nim uzavřena silnice II/368 Strážná - Cotkytle na Orlickoústecku.

Na Vysočině byly kvůli sněhovým jazykům a zapadlým kamionům uzavřeny silnice I/38 u Želetavy na Třebíčsku a Proseč pod Křemešníkem - Nový Rychnov na Pelhřimovsku. Dálnice D1 na Vysočině byla sjízdná, řidiči ale museli počítat s nárazovým větrem a deštěm.

Ve středních Čechách byla ráno ještě kvůli sněhu uzavřena silnice mezi obcemi Zvoleněves a Osluchov na Kladensku. Silničáři ji ale během dopoledne zprůjezdní.

V Karlovarském kraji celou noc vanul silný vítr, kvůli závějím a sněhovým jazykům bylo ráno sedm úseků nesjízdných, převážně na cestách druhé a třetí třídy. Vítr ženoucí sníh zavál méně frekventované cesty u Horního Slavkova, Bochova a na Tepelsku. V Krušných horách byly všechny silnice sjízdné s výjimkou krátkého úseku z Božího Daru na Neklid.

V Ústeckém kraji uzavřely sněhové závěje několik silničních úseků na Chomutovsku, Lounsku a Ústecku, převážně třetích tříd. Zavátá byla i silnice druhé třídy Výsluní-Rusová na Chomutovsku. V noci dosahoval vítr na horách stokilometrové rychlosti, v nárazech až 140 kilometrů za hodinu.

Na severu Moravy se vlivem silného větru stále tvořily sněhové jazyky například na Bruntálsku či Frýdecko-Místecku. V regionu foukal vítr a teploty se držely nad bodem mrazu.

V Jizerských horách a západních Krkonoších připadlo přes noc několik centimetrů sněhu, v nižších polohách pršelo a pod rozbředlým sněhem se skrývaly ledové plotny. Vítr v kraji podle policistů a hasičů nezpůsobil větší škody ani zranění. Policisté v Libereckém kraji nicméně varovali před horskými silnicemi, které byly kluzké a pokryté sněhem. Na některé se navíc v silném větru zřítily stromy.

V Olomouckém kraji museli řidiči počítat s problémy zejména ve vyšších polohách na Šumpersku a Jesenicku. V oblasti totiž silně sněžilo a vanul vítr, silničáři museli uzavřít tři silnice, například mezi obcemi Drozdov a Jedlí. Zejména na Zábřežsku se tvořily sněhové jazyky.

29.1.2007

Dopravní info on-line

Top nej firem

Prezident CR Zeman

Věříte prezidentovi ĆR Zemanovi?

Celkem hlasovalo 20253. Archiv anket.