prepravce

Ministerstvo dopravy uvažuje o zavedení povinnosti zimních pneumatik

Ministerstvo dopravy vážně zvažuje, že stejně jako je tomu v Německu zavede povinnost pro všechny řidiče mít v zimním období vozidlo vybaveno tak, aby odpovídalo povětrnostním podmínkám.

Například v ostřikovači musí být v takových případech nemrznoucí směs a na úsecích silnic pokrytých sněhem nebo ledem mohou jezdit jen auta se zimními pneumatikami s minimální hloubkou vzorku 4 mm.

Téma kolem povinností řidiče v souvislosti s vybavením vozidla je aktuální především posledních několik hodin. V České republice se diametrálně změnila povětrnostní situace, napadlo několik desítek centimetrů sněhu a doprava kolabuje. „V převážné většině případů zjišťujeme, že důvodem dopravních kolapsů je špatná výbava automobilů,“ říká ministr dopravy Aleš Řebíček. Z tohoto důvodu ministerstvo dopravy zvažuje zavést povinnost, při které musí být vozidla vybavena tak, aby odpovídala povětrnostním podmínkám. „Tato praxe se osvědčila v Německu a myslím, že bychom měli jít stejnou cestou také u nás,“ doplňuje Aleš Řebíček. Kromě zimních pneumatik či nemrznoucí směsi v ostřikovačích musejí být vozy vybaveny sněhovými řetězy, pokud to situace vyžaduje.

Česká republika patří mezi země, kde je minimální podíl řidičů používajících ve zhoršených povětrnostních podmínkách zimní pneumatiky. Situace by se mohla změnou pravidel zlepšit.

V současnosti patří do povinné výbavy každého vozu auto-lékárnička, výstražný trojúhelník, náhradní žárovky vnějšího osvětlení a signalizace, pojistky, náhradní kolo, příruční zvedák a klíč na matice. Vedle toho se ještě doporučuje hasicí přístroj, reflexní vesta, baterka, tažné lano, startovací kabely, nářadí na odstranění jednoduchých závad.

Základní doporučené vybavení pro zimní období pak obsahuje zimní pneumatiky na všech 4 kolech, nemrznoucí směsi v autě - chladící kapalina a směs do ostřikovačů, škrabka na led, rozmrazovač zámků, který je potřeba nosit s sebou a nenechávat v autě. Při cestě na hory se ještě hodí vlečné lano (vědět kam se upevňuje tažné oko), sněhové řetězy - předem vyzkoušet jejich nasazení a používají se k překonání hůře průjezdného úseku a nepoužívat na suché vozovce - ničí pneu i silnici, smetáček na sníh a lopatka, baterka.

Zdroj: MDČR

30.1.2007

Dopravní info on-line

Top nej firem

Prezident CR Zeman

Věříte prezidentovi ĆR Zemanovi?

Celkem hlasovalo 20249. Archiv anket.