prepravce

Mýtné v Česku by měla dobudovat firma Kapsch

Firma Kapsch bude pokračovat v dostavbě mýtného. Ministerstvo dopravy si ji vybralo pro druhou etapu, která kombinuje satelitní a mikrovlnnou technologii.

Stát však přijde o část plánovaných příjmů. Vozy těžší 12 tun budou totiž odvádět poplatky až v roce 2008. Jako první o tom informovaly Hospodářské noviny.

Stavba má být údajně levnější než původní návrh využívající jen mikrovlnnou technologii. Výběr mýtného na českých dálnicích a rychlostních silnicích pro vozy s hmotností 12 a více tun zahájil Kapsch letos v lednu. Kvůli komplikacím s výstavbou první etapy ministerstvo požadovalo použít pro zpoplatnění silnic prvních tříd takzvané hybridní řešení. To kombinuje mikrovlnnou a satelitní technologii a nevyžaduje tolik mýtných bran.

Ministerstvo dopravy spolu s pracovní skupinou dopravní fakulty ČVUT pod vedením Petra Moose nyní návrh Kapsche zkoumá; rozhodnutí by mělo padnout do konce týdne. Definitivní dohoda by měla být uzavřena ještě v únoru, aby se mohlo od začátku příštího roku vybírat mýtné v druhé etapě, píše deník.

"Plán budeme posuzovat velice náročně. Zdá se však, že většinu našich požadavků Kapsch do systému začlenil," cituje list Moose. První návrh s hybridním řešením, který Kapsch předložil, ministerstvo odmítlo na začátku letošního roku.

Podle zdroje z ministerstva dopravy bude stát s firmou Kapsch o dílčích problémech ještě jednat, řešení je však jako celek přijatelné. "Bude dokonce levnější než mikrovlnné. Stát ušetří minimálně půl miliardy," uvedl zdroj.

Česká republika na druhé straně přišla o finanční prostředky, které by získala z mýta na silnicích prvních tříd v druhé polovině roku, píšou HN. Druhá etapa totiž měla být spuštěna letos v červenci, termín byl však posunut na začátek roku 2008. "Bude úspěch, když uspořené peníze pokryjí výpadek příjmů, řekl deníku Moos.

Na prioritní podmínky rakouská firma přistoupila. Jednou z nich byla třeba větší otevřenost systému, umožňující využití různých palubních jednotek. Ministerstvo požadovalo, aby zařízení v kamionech a autobusech toho uměla více než pouze vybírat mýtné.

Podle nového návrhu budou například informovat o poloze vozidla, jejich prostřednictvím bude možné regulovat dopravu či monitorovat nebezpečné náklady.

"Připomínky odborníků z ČVUT jsme zapracovali a komise nakonec s naším technickým řešením souhlasila," uvedl mediální zástupce firmy Kapsch David Šimoník s tím, že rozhodnutí ministerstva, zda návrh přijme, nechce rakouská firma předjímat.

Poslanecká sněmovna bude mít vyšetřovací komisi, která bude zkoumat okolnosti výběru dodavatele na vybudování systému elektronického mýtného. Zřízení komise prosadili komunisté. Výsledky šetření by komise měla předložit do 30. června letošního roku.

Předseda vlády Mirek Topolánek k návrhu na zřízení komise uvedl, že všechny
potřebné podklady má již policie a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
(ÚOHS). "Domníváme se, že tato komise je bezpředmětná a nebude mít co
vyšetřovat," zdůraznil premiér.

Zdroj: Lidovky.cz 

11.2.2007

Dopravní info on-line

Top nej firem

Prezident CR Zeman

Věříte prezidentovi ĆR Zemanovi?

Celkem hlasovalo 20249. Archiv anket.